M e r a d i t h

NIECO HISTORII

 Myśl o nabyciu whippeta zrodziła się w 1989 roku, choć mój pierwszy kontakt z rasą miał miejsce nieco wcześniej i jak to zwykle bywa, był zupełnie przypadkowy. Zauroczona whippetami nawiązałam kontakty z hodowcami w Polsce, Czechach i Niemczech.

Po blisko 2-letnim oczekiwaniu w czerwcu 1991 roku przywiozłam z niemieckiej hodowli „Sasko” swoją pierwszą upragnioną sukę. Jej hodowczyni p. Margit Müller okazała się osobą wyjątkowo serdeczną i życzliwą. Z łezką w oku wspominam zarówno pobyt u Niej i jej przyjaciół, jak również wspólny wyjazd na Światową Wystawę do Dortmundu.

GLORY spełniła moje oczekiwania w 100%, więcej - mile mnie zaskoczyła. Wprawdzie nie miała słynnego pochodzenia i nie została wielką gwiazdą ringów, ale za to dała mi to, co dla początkującego hodowcy jest najcenniejsze: wybitne potomstwo! W 2 miotach szczeniąt urodziła aż 8 championów, w tym 3 międzynarodowe. Jest m.in. matką znakomitych suk o ogromnych osiągnięciach wystawowych: ALE GRACJI, BĘDĘ TWOJEJ i BĄDŹ NAJLEPSZEJ, a także babką, prababką i praprababką plejady doskonałych i utytułowanych whippetów. Patrząc z perspektywy czasu, GLORY to z pewnością najwybitniejsza suka hodowlana w Polsce w historii rasy! Jestem z niej bardzo dumna!

Aby zapewnić towarzystwo GLORCI, w  lutym 1993 roku z Czech przywiozłam drugą sukę CERES z Vlcich Skal CS, córkę francuskiego Int.Ch. ELDORADO de la Fulminante, ze strony matki zaś prowadzącą znakomitą, jak na owe czasy, linię „z Neustejna”. CERES doskonale spisywała się zarówno na wystawach, zdobywając tytuły championów w Polsce i na Słowacji oraz Międzynarodowy Championat – ten ostatni, jako pierwszy whippet importowany do Polski, jak I na wyśwcigach czy coursingach.

 

Marzec 1993 rok. Rodzinka w komplecie: koty Duduś i Dzidka, 2-letnia Glory, 2-mies. CERES i 8-letnia cockerka TIMBA

Została ona matką 6 championów, w tym 3 międzynarodowych. Jej najwartościowszy miot to ostatni „K” (Kolejna Gwiazda, Kontynuator Tradycji, Kandydat na Medal).

W 2002 roku do hodowli przyjechała urodzona w USA sześcioletnia Int.Ch. Cyrano’s WORLDWIDE TRAVELER. Niestety, pomimo trzykrotnej próby krycia nie wydała na świat potomstwa. Szkoda ...Wszystkie urodzone dotychczas w hodowli mioty konsekwentnie pochodzą w prostej linii od CERES i GLORY.

Ich ojcami w znakomitej większości zostawały wybitne reproduktory mieszkające poza granicami Polski np.:

  • duński z angielskim rodowodem Int. Multi Ch. Fairway KING FROST;

 

 

  • pochodzący ze słynnej hodowli Int.Dt.Ch. Samoes SERGEANT Jay z rodowodem pełnym whippecich gwiazd i Zwycięzców Świata;

 

 

  • niemiecki Int.Dt.Ch. Zwycięzca Świata ’94 FURIOSO vom Kleinen Berg – syn rewelacyjnego Int. Multi Ch. Lorrickbrook RUNAWAY at Shalfleet, święcącego triumfy w Ameryce, Anglii i całej Zach. Europie;

 

 

  • urodzony we Francji, mieszkający w Belgii jeden z najbardziej utytułowanych whippetów w historii rasy Int. Multi Ch. FRENCH KING du Manoir de la Grenonillere (m.in. Champion Belgii, Holandii, Danii, Niemiec, Luxemburga, Francji, Polski, Młodzieżowy Zwycięzca Świata ’91) – syn pięknego Int. Multi Ch. DIORISSIMO;
  • wspaniały amerykański import Int. Multi Ch. Hause SMOKE SOGNS TO YOU, który w Europie pozostawił po sobie zaledwie 3 mioty, z czego 2 w naszej hodowli!;

bądź psy urodzone już w hodowli. W tym miejscu wypada jeszcze wspomnieć o miocie ur. w 1996 roku, po użyczonej z hodowli, bardzo pięknej suce MUCE Bacillus. Skojarzona ona w Niemczech z Ch. Superfly’s INDIANAPOLIS dała doskonały miot „D”, a w nim 2 bardzo piękne psy: Int.Ch., Multi Ch. DAJ BUZIAKA i Ch. DŻENTELMENA. Niestety tragiczne wydarzenia losowe spowodowały, że obydwa psy zginęły w młodym wieku nie odgrywając większej roli w hodowli. DAJ BUZIAKA zdążył pozostawić po sobie 1 miot i aż 5 championów!

Przemyślana praca hodowlana, staranny dobór par, pasja i oddanie przyniosły i przynoszą efekty: wiele wybitnych psów, niekończące się pasmo zwycięstw na niezliczonej ilości wystaw w 17 krajach. Łączny dorobek 12-letniej hodowli to ponad.: 150 różnych tytułów Championa zdobytych przez ok. 50 whippetów (co stanowi ok. 80% wystawianych).

I choć te wszystkie sukcesy są bardzo istotne w hodowli, a satysfakcja z ich odnoszenia ogromna, to tak naprawdę stanowią one niewielki jej fragment. Bo hodowla to także niełatwa praca i codzienny obowiązek, to oprócz radości, trudne czasami do pokonania chwile.

Dziękuję losowi, że robię to co naprawdę kocham. Dziękuję losowi, że JE WSZYSTKIE mam. Oddałam swe serce whippetom i tego już nie zmienię.

Agnieszka Nakonieczna

grudzień 2005